Čas a prostor

Logoshop - Grafické studio a Webdesign
 

Čas a prostor

Článek z kategorie: Názory

9.6.2011 |  
Einsteinovy teorie změnily od základu naše chápání času a prostoru. Je možno v nich hledat i klíč k některým zvláštním záhadám?
 | Celý článek ›


Když sestra Marie vyprávěla představeným, že obrátila Indiány z kmene Jumano na křesťanskou víru, nikdo jí nevěřil. Indiáni žili ve střední Americe a ona v klášteře ve Španělsku. Jenomže roku 1630 se otec Alonzo de Benavides vrátil z Mexika a vyprávěl o záhadné ,,dámě v modrém", která před ním navštívila některé oblasti a šířila křesťanství. Přinesl odtud také kalich, který prý tam ona dáma zanechala. Zjistilo se, že kalich pochází z Mariina kláštera. Když se jí dopodrobna vyptávali na indiánskou víru a geografii Mexika, prokázala neuvěřitelné znalosti. A to navzdory tomu, že ani na chvíli neopustila Španělsko.

Zhmotnění a přemisťování

Může být člověk na dvou místech současně? V 19. století si to žáci učitelky Emilie Sageové určitě mysleli. Jednou se vedle Emílie, která psala na tabuli, objevila její dvojnice. Jindy zase byla ve třídě, zatímco skutečnou Emílii jasně viděli venku na zahradě. Dvě děvčata, která se zjevení dotkla, vyprávěla, že na dotek působilo jako by bylo z mušelínu, jedna z nich jím nebojácně prošla.
Jedním z možných vysvětlení takových případů je telepatie. Do mysli jiných lidí lze někdy telepaticky vyslat zjevení, které je vyprovokuje k vytvoření zřetelného obrazu daného ,,objektu". Takový obraz, jak jsme viděli, se může chovtat docela přirozeně a obvykle se i řídit fyzikálními zákony (například vytvářet obraz v zrcadle). Někdy se dokáže i dorozumívat slovy.
Jenže tím se nedá vysvětlit hmatatelný kalich sestry Marie. Čirý výmysl? Možná, rok 1630 byl přece už velmi dávno.

V úvahu však přicházejí i jiná vysvětlení. Podle Alberta Einsteina působí pohyb na čas a vzdálenost. Například vesmírná loď, která letí poloviční rychlostí než světlo, bude mít jen 85 o/o své původní délky a hodiny na palubě půjdou jen na 85 o/o své normální rychlosti. Einstein považoval časoprostor za jednu, a ne za dvě různé veličiny (čas a prostor). Z toho vyplývá, že může mít mnohem pružnější vlastnosti, než si vůbec dovedeme představit. Je možné, že někdy se čas a prostor natolik stlačí, že pro ně neplatí běžné zákony. Dalo by se tím i vysvětlit, proč se novomanželé na svatební cestě v Brazílii při jízdě autem do Ria Granda de Sul cítili najednou ospalí, usnuli a probudili se v Mexiku!

Zdroj: poltergeist.zjihlavy.cz | Autor: Leon Kazanski
Přečteno: 2065x |  Trvalý odkaz | Vstoupit do diskuse
Provozovatel www stránek: Leonk. Výroba www stránek: Logoshop.cz - Grafické studio & Webdesign